Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Perfumers Choice Sofia →

Perfumers Choice Sofia Perfume - 1.7  oz.

Perfumers Choice Sofia Perfume - 1.7 oz.

$10.99$15.00

−27%

You save $4.01$0.22/ml

Size
50 ml($0.22/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
27 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

There is no easing into Milton-Lloyd's Perfumers Choice Sofia Perfume, the effervescence there from the first spray, sparkling water, orange, mixed fruits and bergamot handing the top a bright, effervescent character. Red rose, vetiver, and rose form a rich, romantic core whose warmth lasts right through the wear. Vanilla, patchouli, amber, and musk anchor the drydown in warm, resinous sweetness that feels celebratory from the very start right through to the finish. Sparkling water up top is an unusual touch, giving the opening real effervescence that most fruity florals never even bother attempting before the rose and vetiver core takes over the entire composition completely. Perfumers Choice Sofia Perfume is a floral fruity Eau de Parfum for daytime elegance and spring afternoons, nothing complicated about it. Reach for Perfumers Choice Sofia Perfume again and again without ever tiring of it.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet