Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Aqua Extreme →

Perry Ellis Aqua Extreme Cologne - 3.4 oz.

Perry Ellis Aqua Extreme Cologne - 3.4 oz.

$57.00$60.00

−5%

You save $3.00$0.57/ml

Size
100 ml($0.57/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Tobacco leaf waits in the drydown of Perry Ellis Aqua Extreme Cologne, though bergamot, lemon verbena and a marine accord lead the top clean and saline, exactly where the name promises they will. Geranium, blue lavender and juniper berries make up a dry aromatic core, herbal and slightly bitter, holding the freshness steady. Labdanum, tobacco leaf and milk wood settle it warm, leafy and resinous, taking the composition somewhere entirely unrelated to water. That drydown is the whole reason this is worth attention, since it turns a standard marine opening into something with real warmth by the third hour. Perry Ellis Aqua Extreme Cologne is a fresh woody Eau de Toilette, best suited to casual outings and easy days. Comfortable, dependable and unmistakably Perry Ellis, Perry Ellis Aqua Extreme Cologne wears exactly as promised.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet