Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Pleasures Intense →

Pleasures Intense Perfume - 3.4 oz.

Pleasures Intense Perfume - 3.4 oz.

$87.40$92.00

−5%

You save $4.60$0.87/ml

Size
100 ml($0.87/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Restraint was never the goal for Estee Lauder Pleasures Intense Perfume, green lily, peony, black currant, ylang ylang and cassis crowding the top all at once, more of everything the guiding idea, a lush, fruity floral rush from the very first spray. Lily, jasmine, tiare flower, and Moroccan rose compose a dense, romantic centre, full in a way the original Pleasures never quite attempted. At the last, maple, vanilla, styrax, and benzoin bring warm, resinous sweetness, the kind that lingers on a coat or scarf long after the wearer has already left the room. It keeps its density through hours of wear rather than fading into something lighter. It holds that density from the first hour to the last. Best kept for romantic daytime wear, Pleasures Intense Perfume from Estee Lauder earns its place there as a floral gourmand Eau de Parfum. There's real staying power behind Pleasures Intense Perfume.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet