Daily Fragrance Scout
Estee Lauder Pleasures bottle

Estee Lauder Pleasures

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Estee Lauder Pleasures is $29.39 for 30 ml at FragranceNet ($0.98/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.

The 30 ml ranges from $29.39 at FragranceNet to $38.99 at Fragrance Outlet, a $9.60 spread, 25% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.59/ml against $0.98/ml for the 30 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 30 ml in 51 days of tracking is $27.99 on Aug 11; it is $29.39 now.

Lowest price
$29.39

30 ml · 2 providers

Average price
$0.82/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.59/ml

at 100 ml

Biggest discount
−7%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 30 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$34.19$27.99
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$27.99
Average now:
$34.19
Trend:
+$6.20 since Aug 11, 2026

Estee Lauder Pleasures: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Estee Lauder Pleasures?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $29.39 for the 30 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $29.39 a good price for Estee Lauder Pleasures?
5% over the 27-day median we recorded for this listing. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Estee Lauder Pleasures cost?
Estee Lauder Pleasures starts at $29.39 for a 30 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Estee Lauder Pleasures?
The best value we track is $0.59/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Estee Lauder Pleasures?
The lowest price we have recorded for the 30 ml size is $27.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Estee Lauder Pleasures cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Estee Lauder

Other Estee Lauder fragrances we price across providers.

  • Estee Lauder

    2 providers

    Pleasures Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Estee Lauder Pleasures Perfume

    $23.95$0.80/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $29.95$0.60/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $97.95$0.98/ml

  • Estee Lauder

    2 providers

    Knowing Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Estee Lauder Knowing Perfume

    $43.95$0.59/ml

    best of 2 providers at 75 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Paco Rabanne

    3 providers

    1 Million

    EDT · Men

    Bottle size for Paco Rabanne 1 Million

    $68.59$1.37/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $63.99$0.85/ml

    $62.00$0.62/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $117.59$0.59/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Carolina Herrera

    3 providers

    212 Sexy

    EDT · Men

    Bottle size for Carolina Herrera 212 Sexy

    $48.99$0.98/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $58.79$0.59/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Paco Rabanne

    3 providers

    Xs Black

    EDT · Men

    Bottle size for Paco Rabanne Xs Black

    $51.99$1.04/ml

    $59.49$0.74/ml

    $58.79$0.59/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Ariana Grande

    2 providers

    Lovenotes Pink Woods

    EDP · Women

    Bottle size for Ariana Grande Lovenotes Pink Woods

    $73.99$0.59/ml

    best of 2 providers at 125 ml