Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Amber →

Prada Amber Perfume - 1.0 oz.

Prada Amber Perfume - 1.0 oz.

$72.99$76.00

−4%

You save $3.01$2.43/ml

Size
30 ml($2.43/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Prada's Eau de Parfum of the same name is a modern fragrance based on a classical scent. This oriental perfume that opens with the zest of citrus, imbibes the aromas of intense amber, Indian sandalwood, French labdanum resin, Siam benzoin and Indonesian patchouli. This is rounded off with the gentle floral heart and a base of warm sweet vanilla and earthy patchouli. SCENT Top notes are bitter orange, bergamot, mandarin, and mimosa absolute. Middle notes are rose and patchouli absolute. Base notes are labdanum, vanilla, Tonka beans, sandalwood, and benzoin.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Pure Couture Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$85.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet