Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Quartz →

Quartz Cologne - 3.3 oz.

Quartz Cologne - 3.3 oz.

$42.75$45.00

−5%

You save $2.25$0.43/ml

Size
100 ml($0.43/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Cool, faceted precision defines Molyneux Quartz Cologne, the name earning itself before a single note even gets considered. Bergamot, black currant, cloves, galbanum, and apple crowd the top with sharp, fruited energy, a composition that feels cut rather than blended. Moss, vetiver, jasmine, and cedar make up a dry, green heart, structured in a way that mirrors the mineral the fragrance is named for. Beneath it all, musk, amber, and labdanum bring warm, resinous depth, adding just enough warmth to keep the composition from feeling cold. It holds its shape through a long evening without ever softening into something looser. Woody amber through and through, Quartz Cologne is an Eau de Toilette that suits grounded, everyday occasions. It's the sort of scent Quartz Cologne was built to be.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet