Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Roman Prestige →

Roman Prestige Cologne - 3.4 oz.

Roman Prestige Cologne - 3.4 oz.

$164.99

Size
100 ml($1.65/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
10 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Something dessert-leaning anchors this fragrance called Roman Prestige, an unlikely pairing given all that classical branding suggests, but it's exactly what gives this composition its distinct character. White pepper, bergamot and pink pepper open things sharp and slightly warm, a spicier citrus combination than the name's classical branding might imply. Vetiver, clary sage and cedarwood move the center into green, woody territory, keeping the pepper's heat in check as the fragrance develops. Cacao joins tonka bean in the dry-down, sweetening what could otherwise read as a purely dry, spice-forward composition into something warmer and more approachable. Aromatic woody fits the profile, with just enough gourmand warmth from that cacao-tonka pairing to keep it from feeling austere. Roman Prestige Cologne works well for daytime office wear given how clean the opening stays, and it holds up into evening once the composition has developed. Cooler months suit it best, letting that sweet, woody foundation carry more presence against the cold. Marc Olivetti gives the pepper double duty at the top, white and pink together, for more dimension than a single pepper note would manage alone.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet