Daily Fragrance Scout
Ralph Lauren Romance Perfume bottle

Ralph Lauren Romance Perfume

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Ralph Lauren Romance Perfume is $42.95 for 50 ml at FragranceShop ($0.86/ml, read 1 hour ago), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $52.95 at FragranceShop to $116.95 at Perfumania, a $64.00 spread, 55% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.53/ml against $0.86/ml for the 50 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 55 days of tracking is $42.95 on Sep 21; which is where it sits now.

Lowest price
$42.95

50 ml · 2 providers

Average price
$1.12/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.53/ml

at 100 ml

Biggest discount
−17%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$95.95$42.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$42.95
Average now:
$69.45
Trend:
−$26.50 since Aug 7, 2026

Ralph Lauren Romance Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Ralph Lauren Romance Perfume?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $42.95 for the 50 ml bottle at FragranceShop (read 1 hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $42.95 a good price for Ralph Lauren Romance Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Ralph Lauren Romance Perfume cost?
Ralph Lauren Romance Perfume starts at $42.95 for a 50 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Ralph Lauren Romance Perfume?
The best value we track is $0.53/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Ralph Lauren Romance Perfume?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $42.95, tracking since Aug 7, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Ralph Lauren Romance Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Ralph Lauren

Other Ralph Lauren fragrances we price across providers.

  • Ralph Lauren

    4 providers

    Polo Blue

    EDT

    Bottle size for Ralph Lauren Polo Blue

    $11.99$11.99/ml

    $55.95$1.40/ml

    $95.99$1.28/ml

    $52.49$0.42/ml

    best of 3 providers at 125 ml

    $154.99$0.77/ml

  • Ralph Lauren

    4 providers

    Polo Sport

    EDT · Men

    Bottle size for Ralph Lauren Polo Sport

    $19.95$0.27/ml

    best of 4 providers at 75 ml

    $32.89$0.33/ml

    $28.95$0.23/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • Ralph Lauren

    3 providers

    Safari

    EDT · Men

    Bottle size for Ralph Lauren Safari

    $39.99$0.53/ml

    $49.69$0.40/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • Ralph Lauren

    3 providers

    Polo Red

    EDT

    Bottle size for Ralph Lauren Polo Red

    $51.09$0.68/ml

    best of 3 providers at 75 ml

    $49.69$0.40/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $83.99$0.42/ml

    best of 2 providers at 200 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mancera

    2 providers

    Black Intensitive Aoud

    EDP

    Bottle size for Mancera Black Intensitive Aoud

    $62.95$0.53/ml

    best of 2 providers at 118 ml

  • Nina Ricci

    2 providers

    Premier Jour

    EDP · Women

    Bottle size for Nina Ricci Premier Jour

    $29.39$0.98/ml

    $52.85$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Arabiyat

    2 providers

    Prestige Al Noor

    EDP · Unisex

    Bottle size for Arabiyat Prestige Al Noor

    $53.19$0.53/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Riiffs

    1 provider

    Freeze

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Riiffs Freeze

    $53.19$0.53/ml