Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Royal →

Royal Cologne - 3.3 oz.

Royal Cologne - 3.3 oz.

$10.00

Size
100 ml($0.10/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
4 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Where most masculines lean on a citrus preamble, Cuba Royal Cologne skips it entirely, Virginia cedar alone carrying the top dry, sharp and unmistakably woody. Vanilla and olibanum follow into the centre, the frankincense lending a faintly sacred, resinous smoke while the vanilla keeps it warm rather than austere. Tobacco holds the base alone, rich, leafy and faintly sweet, the only note still standing after the first hour. Cedar and tobacco share a common dryness, and against them the vanilla reads as depth rather than sweetness, quiet, assured and unmistakably rich. Best kept for boardroom meetings and quiet confidence, Royal Cologne from Cuba earns its place there as a woody amber Eau de Toilette. Few fragrances balance ease and character the way Royal Cologne does.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet