Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Santos →

Santos Cologne - 3.3 oz. Tester

Santos Cologne - 3.3 oz. Tester

$101.99$111.00

−8%

You save $9.01$1.02/ml

Size
100 ml($1.02/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
Tester
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago

Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.

Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Santos is an aromatic Eau de Toilette created for men by Cartier. It was the first fragrance by Cartier, and has very masculine and sensual woody notes with undertones of coconut, amber and delicious vanilla. It was created as a tribute to Santos-Dumont, the adventurous aviator. SCENT Top Notes: Basil, Lavender, Bergamot, Lemon Verbena, Juniper Berry. Middle Notes: Nutmeg, Geranium, Cumin, Pepper, Juniper, Rosemary. Base Notes: Vetiver, Patchouli, Cedarwood, Sandalwood, Amber, Coconut, Vanilla.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Rouge Royal Perfume

    30 ml · EDP

    $24.99$60.00$0.83/ml

    at Fragrance Outlet

  • Victorious Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$88.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet