Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Satine →

Satine Perfume - 3.3 oz.

Satine Perfume - 3.3 oz.

$49.99$90.00

−44%Tracked low

You save $40.01$0.50/ml

Size
100 ml($0.50/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Fabric that catches the light inspired the name, and Satine Perfume captures that exact shimmer in scent form, luminous without ever tipping into anything flashy. Heliotrope, gardenia, and jasmine offer a soft, powdery floral opening, delicate in a way that feels genuinely considered rather than accidental. Tonka bean, vanilla, and pink pepper compose a warm, spiced core with real richness, adding weight to what began as something almost weightless. Sandalwood, patchouli, and vetiver seal the drydown in deep, woody warmth, grounding all that early shimmer in something more substantial. It moves through its stages the way silk catches light, subtly and with real intention. Satine Perfume is a woody floral Eau de Parfum for autumn and winter wear, nothing complicated about it.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 6 days we have tracked it.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low