Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Silver Scent Intense →

Silver Scent Intense Cologne - 3.33 oz.

Silver Scent Intense Cologne - 3.33 oz.

$56.50$61.50

−8%

You save $5.00$0.57/ml

Size
100 ml($0.57/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Where the original stays lighter, Silver Scent Intense Cologne by Jacques Bogart pushes into richer territory, adding real weight to a familiar formula. African orange flower, bitter orange, and Amalfi lemon announce a bright, citrus top note, immediately fresh despite all that richness waiting underneath. Lavender, geranium, cardamom, nutmeg, rosemary, and coriander gather into a complex, spiced aromatic heart, layered with real detail and considerable depth. Tonka bean, agarwood, teak wood, vetiver, and oak moss close the foundation in deep, woody richness, a finish that holds its shape for hours rather than minutes. More was evidently the brief here, and this edition delivers precisely that. Confident, warm and thoroughly composed. Woody aromatic through and through, Silver Scent Intense Cologne is an Eau de Toilette that suits boardroom meetings and quiet confidence. Few fragrances balance ease and character the way Silver Scent Intense Cologne does.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet