Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Splendida Tubereuse Mystique →

Splendida Tubereuse Mystique Perfume - 3.4oz.

Splendida Tubereuse Mystique Perfume - 3.4oz.

$104.99$146.00

−28%

You save $41.01$1.05/ml

Size
100 ml($1.05/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

The tuberose in its name promises one thing, but Bvlgari Splendida Tubereuse Mystique Perfume opens somewhere stranger, black currant and davana striking an unusual, fruity top, intriguing, mysterious and confident. Tuberose alone carries the core in a single white floral note. Vanilla absolute and myrrh hold the drydown in warm, resinous depth that lingers pleasantly for many hours afterward. Committing this fully to tuberose as a single core note is a considerable act of faith, that one flower trusted to carry real emotional weight without any supporting cast at all. Nothing about this one feels sparse despite how few notes it asks for. Reverent, mysterious and utterly singular. Splendida Tubereuse Mystique Perfume belongs to easy, pretty daytime moments, a floral amber Eau de Parfum through and through. Comfortable, dependable and unmistakably Bvlgari, Splendida Tubereuse Mystique Perfume wears exactly as promised.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet