Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Stronger With You Intensely →

Stronger With You Intensely Cologne - 1.7 oz.

Stronger With You Intensely Cologne - 1.7 oz.

$99.99$105.00

−5%

You save $5.01$2.00/ml

Size
50 ml($2.00/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Giorgio Armani builds noticeable warmth into this composition well before the base even arrives, thanks to a dessert-like middle stage that most fragrances save for later. Pink pepper, juniper and violet open with a spiced, slightly green freshness that gives little indication of the sweetness to come. Toffee, cinnamon, lavender and sage crowd the middle into a warm, dessert-like density that shifts the composition considerably from its fresh start. Vanilla, amber, tonka bean and suede round things out rich and comforting, giving Stronger With You Intensely Eau de Parfum serious staying power once fully developed. Oriental gourmand is the fitting classification, dense enough for evening wear while remaining workable on a cooler afternoon. It suits dinners, celebrations and any cool-weather occasion calling for a fragrance with serious richness. Fall and winter favor the vanilla and suede close most, once that warmth has had time to settle. The toffee in the middle is the detail that pushes this further into gourmand territory than its name alone suggests.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet