Daily Fragrance Scout
Territoire Femme Chic Perfume - 3.4 oz.

Territoire Femme Chic Perfume - 3.4 oz.

$39.99$50.00

−20%

You save $10.01$0.40/ml

Size
100 ml($0.40/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
33 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Seven different fruits crowd the top of Territoire Femme Chic Perfume from YZY Perfumes at once, strawberry, raspberry, blackberry, sour cherry, black currant, mandarin orange and lemon building an extraordinarily layered opening. Violet and jasmine settle the core into something quiet and classically floral, a deliberate contrast after all that fruit. Musk, vanilla, cashmeran, woody notes, amber, oakmoss and patchouli close the drydown in similarly dense detail, seven materials working toward one rich, woody sweet finish. Fourteen materials total across the top and base alone makes this one of the most layered structures in the whole collection. Territoire Femme Chic Perfume is a fruity citrus Eau de Parfum, suited to evening wear and special occasions. YZY Perfumes built maximalism into both ends of this one, with a quiet floral core holding the middle together.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet