Daily Fragrance Scout

Compare all prices for The Only One →

The Only One Perfume - 1.6 oz.

The Only One Perfume - 1.6 oz.

$142.99$147.00

−3%

You save $4.01$3.18/ml

Size
45 ml($3.18/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Bold claims need backing up, and Dolce and Gabbana deliver on the one built into The Only One Perfume's very name from the very first spray. Violet, orange, and bergamot lend a bright, floral top note, immediately confident without giving away everything at once. Coffee, pear, iris, orange blossom, and rose compose a warm, unexpected heart, part gourmand, part classic floral, layered in a way that keeps genuinely surprising. Caramel, vanilla, and patchouli anchor the foundation in deep, sweet richness, a finish that lingers with real conviction rather than fading quietly. Few fragrances commit this fully to standing apart from everything around them, and it never once wavers on that commitment. As a floral gourmand Eau de Parfum, The Only One Perfume finds its natural home in office hours and casual dates. The Only One Perfume is a fragrance that earns repeat wear.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Pure Couture Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$85.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet