Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Velvet Orchid →

Velvet Orchid Unisex Fragrance - 3.4 oz.

Velvet Orchid Unisex Fragrance - 3.4 oz.

$234.99$240.00

−2%

You save $5.01$2.35/ml

Size
100 ml($2.35/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Unisex
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

The luxurious Velvet Orchid was released by the esteemed house of Tom Ford with a new version that was released in 2014. The intense floral and fruit notes waft through the air, slowly melting into notes of sandalwood and vanilla. This fragrance is suitable for nights at the club. SCENT Top notes are Mandarin Orange, Bergamot, Honey, and Rum. Middle notes are Heliotrope, Jasmine, Orange Blossom, Black Orchid, Rose, Magnolia, Narcissus, and Hyacinth. Base notes are Peru Balsam, Sandalwood, Suede, Myrrh, Labdanum, and Vanilla.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Pure Couture Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$85.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet