Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Violet Musc →

Violet Musc - 3.4  oz.

Violet Musc - 3.4 oz.

$93.95$114.00

−18%

You save $20.05$0.94/ml

Size
100 ml($0.94/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Unisex
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

The name promises skin, and Ajmal Violet Musc Eau De Parfum keeps that promise from the very first spray, lily of the valley and ylang ylang lending the top a soft, dewy character. Rose, jasmine, and violet make up a delicate, powdery floral core that stays close to the skin at all times. At the last, musk and amber bring warm, skin close depth that never once overwhelms. Violet, tucked into an otherwise classic floral core, is what earns the fragrance its name, adding a small, powdery sweetness that keeps the whole composition feeling gentle rather than assertive throughout the wear. Gentle, considered and beautifully composed. Violet Musc is a floral powdery Eau de Parfum, best suited to office hours and casual dates. That balance is exactly what makes Violet Musc work.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet