Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Wild Rose →

Wild Rose Perfume - 3.0 oz. Tester

Wild Rose Perfume - 3.0 oz. Tester

$119.99$129.00

−7%

You save $9.01$1.33/ml

Size
90 ml($1.33/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
Tester
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago

Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.

Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Rose gets a honest rather than polished treatment in Coach Wild Rose Perfume, a little untamed by deliberate design, red currant and bergamot announcing a tart, juicy top that carries that character throughout. Rose and jasmine sambac form a lush, romantic core that carries wildness throughout the entire wear. Ambroxan, tonka bean, and moss anchor the drydown in warm, grounded depth that carries untamed character throughout. Moss, tucked into the drydown, is an unusual choice for a rose composition, giving the drydown earthiness that keeps the composition feeling untamed rather than polished. Soft, earthy and quietly untamed. Wild Rose Perfume is a floral Eau de Parfum, best suited to office hours and casual dates. That balance is exactly what makes Wild Rose Perfume work.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet