Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Y →

Y Cologne - 3.3 oz.

Y Cologne - 3.3 oz.

$131.99$136.00

−3%

You save $4.01$1.32/ml

Size
100 ml($1.32/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Yves Saint Laurent crowds the top of Y with five separate materials, an intensely layered opening for a fragrance built around the single-letter name's minimalist branding. Aldehydes, bergamot, ginger, mint and lemon crowd the opening into a bright, powdery-spiced freshness that contrasts with the name's simplicity. Apple, violet leaf, pineapple, sage and geranium build an unusually full middle, fruity and herbal at once, adding noticeable complexity as the composition develops. Ambergris, musk, cedar, balsam fir, incense and vetiver wrap things up warm and resinous, giving Y Eau de Toilette serious staying power once fully developed. Aromatic fresh is the fitting classification, versatile enough for daytime wear while holding up comfortably into evening. It suits professional settings, casual outings and dinners about equally well. Fall and winter favor the incense and balsam close most, though the citrus top keeps it wearable into spring. Eleven materials across the top and middle alone gives Y considerably more structure than its minimalist name suggests.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet