Daily Fragrance Scout
Yves Saint Laurent Y Live Intense bottle

Yves Saint Laurent Y Live Intense

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Yves Saint Laurent Y Live Intense is $68.99 for 60 ml at Fragrance Outlet ($1.15/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.91/ml against $1.15/ml for the 60 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 60 ml in 3 days of tracking is $68.99 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$68.99

60 ml · 1 provider

Average price
$1.03/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.91/ml

at 100 ml

Biggest discount
−17%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 60 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$68.99
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$68.99
Average now:
$68.99
Trend:
flat

Yves Saint Laurent Y Live Intense: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Yves Saint Laurent Y Live Intense?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $68.99 for the 60 ml bottle at Fragrance Outlet (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Yves Saint Laurent Y Live Intense cost?
Yves Saint Laurent Y Live Intense starts at $68.99 for a 60 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Yves Saint Laurent Y Live Intense?
The best value we track is $0.91/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Yves Saint Laurent Y Live Intense cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Yves Saint Laurent

Other Yves Saint Laurent fragrances we price across providers.

  • Yves Saint Laurent

    5 providers

    Myslf

    EDP · Men

    Bottle size for Yves Saint Laurent Myslf

    $4.99$4.99/ml

    $20.99$4.20/ml

    $28.99$2.90/ml

    $82.95$2.07/ml

    best of 2 providers at 40 ml

    $83.95$1.40/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $119.99$1.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $165.95$1.11/ml

    best of 3 providers at 150 ml

  • Yves Saint Laurent

    4 providers

    Y Intense

    EDP · Men

    Bottle size for Yves Saint Laurent Y Intense

    $4.50$4.50/ml

    $17.99$3.60/ml

    $28.99$2.90/ml

    $88.95$1.48/ml

    best of 3 providers at 60 ml

    $107.95$1.08/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Yves Saint Laurent

    4 providers

    Libre Berry Crush

    EDP · Women

    Bottle size for Yves Saint Laurent Libre Berry Crush

    $6.99$6.99/ml

    $24.49$4.90/ml

    $44.99$4.50/ml

    $121.99$2.44/ml

    $139.99$1.56/ml

    best of 3 providers at 90 ml

  • Yves Saint Laurent

    3 providers

    Black Opium Glitter

    EDP

    Bottle size for Yves Saint Laurent Black Opium Glitter

    $6.99$6.99/ml

    $29.99$6.00/ml

    $24.49$2.45/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $83.99$2.80/ml

    $104.99$2.33/ml

    $110.99$2.22/ml

    $126.69$1.41/ml

    best of 2 providers at 90 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mont Blanc

    4 providers

    Explorer Extreme

    Parfum · Men

    Bottle size for Mont Blanc Explorer Extreme

    $3.99$3.99/ml

    $12.99$2.60/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $18.89$2.36/ml

    $21.99$2.20/ml

    $77.69$1.29/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $90.99$0.91/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Mancera

    4 providers

    Ombre Tonka

    EDP · Unisex

    Bottle size for Mancera Ombre Tonka

    $135.00$2.25/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $107.09$0.91/ml

    best of 2 providers at 118 ml

    $200.00$1.67/ml

  • Liquides Imaginaires

    3 providers

    Lime Sister

    EDP

    Bottle size for Liquides Imaginaires Lime Sister

    $91.00$0.91/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Christian Dior

    3 providers

    Fahrenheit

    EDT · Men

    Bottle size for Christian Dior Fahrenheit

    $107.95$2.16/ml

    $125.99$1.26/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $181.95$0.91/ml

    best of 3 providers at 200 ml