Exclusive Selection Laurin
100 ml · EDP
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
Compare all prices for Yacht Man Black →

$6.99
Tracked lowOpens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.
Where Yacht Man Aventus stays simple throughout, Yacht Man Black brings considerably more structure, depth, and overall complexity to the entire composition. Bergamot, lemon, lavender, and rosemary establish a crisp, herbal top note. Iris, lily of the valley, cumin, basil, and thyme shape a complex, green centre with real, noticeable earthy depth running throughout the entire composition. Cedarwood, leather, musk, and a marine accord close the base in deep, textured warmth that carries real substance throughout. That cumin and thyme pairing through the centre gives this composition, noticeable earthiness beyond a conventional herbal structure, keeping things feeling considerably more serious than its simpler Aventus sibling overall. Turn to Yacht Man Black cologne, a woody aromatic Eau de Toilette, for daily wear that carries into evening. Yacht Man Black is a fragrance that earns repeat wear.
Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.
The lowest price we have recorded for this listing in the 6 days we have tracked it.
100 ml · EDP
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
90 ml · EDT
$39.99$90.00$0.44/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
100 ml · EDP
$39.99$90.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
100 ml · EDT
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
100 ml · EDP
$29.99$80.00$0.30/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
55 ml · EDT
$10.95$32.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
200 ml · EDT
$30.99$78.00$0.15/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
100 ml · EDP
$24.99$85.00$0.25/ml
at Fragrance Outlet
tracked low