Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Yara →

Yara Perfume - 1.7 oz.

Yara Perfume - 1.7 oz.

$19.95$20.00

−0%Tracked low

You save $0.05$0.40/ml

Size
50 ml($0.40/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Lattafa takes a considerably sweeter route through the middle of this composition than its floral top notes might initially suggest. Orchid, heliotrope and tangerine open with a soft, slightly powdery freshness that hints little at the sweetness building underneath. A gourmand accord and tropical fruits crowd the middle into a sweet, fruity density that shifts the fragrance considerably from its floral start. Vanilla, musk and sandalwood wrap things up warm and smooth, giving Yara Eau de Parfum a comforting, gourmand-leaning finish. Fruity gourmand is the fitting classification, structured for evening wear while remaining workable on a cooler afternoon. It suits dinners, celebrations and any cool-weather occasion calling for a fragrance with serious richness. Fall and winter favor the vanilla and sandalwood close most, once that sweetness has had time to settle. Yara has built an outsized following relative to its price, largely on the strength of that gourmand middle stage.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 5 days we have tracked it.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low