Daily Fragrance Scout

Compare all prices for 26.52 →

26.52 Extrait De Cologne - 3.3 oz.

26.52 Extrait De Cologne - 3.3 oz.

$139.99

Size
100 ml($1.40/ml)
Concentration
Extrait de Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Sitting right alongside 13.12 in Reyane Tradition's catalog is a near-identical numerical sibling, sharing almost the same structure under a different digit combination. Bergamot, mint and grapefruit open with a sharp, cooling citrus freshness that mirrors its sibling's opening stage closely. Patchouli, amber, santal and vetiver build a rich, woody middle, keeping the same general architecture running through the fragrance's development. Tonka bean, sandalwood, Brazilian rosewood, musk, cedar, oakmoss and cardamom close things out warm and layered, giving 26.52 Extrait de Cologne the same dense staying power as its numerical counterpart. Woody aromatic is the fitting classification, structured for evening wear while remaining workable on a cooler afternoon. It suits dinners, business events and any occasion calling for a fragrance with serious depth. Fall and winter favor this dense, woody structure most, though the citrus top keeps it wearable into spring. Whatever distinguishes 26.52 from 13.12 on paper, the two land close enough in practice that either would satisfy the same craving.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet