Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Aromatics Elixir . →

Aromatics Elixir Perfume - 1.5 oz.

Aromatics Elixir Perfume - 1.5 oz.

$86.99$90.00

−3%

You save $3.01$1.93/ml

Size
45 ml($1.93/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Clinique Aromatics Elixir is a sophisticated and captivating fragrance that blends aromatic, floral, and earthy notes to create a truly unique and elegant scent. It opens with the invigorating top notes of chamomile, aldehydes, clary sage, coriander, geranium, lemon verbena, Brazilian rosewood and bergamot offering a fresh, slightly herbal introduction. The heart is a luxurious bouquet of carnation, rose, ylang-ylang, orris root, jasmine, tuberose and orange blossom, adding depth and floral richness to the fragrance. The base notes of oakmoss, patchouli, incense, vetiver, sandalwood and musk provide an earthy, grounding finish that lingers on the skin. Clinique Aromatics is a bold and complex perfume, perfect for women who want to make a statement with a distinctive and refined scent.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet