Daily Fragrance Scout
Clinique Aromatics Elixir . bottle

Clinique Aromatics Elixir .

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Clinique Aromatics Elixir . is $86.99 for 45 ml at Fragrance Outlet ($1.93/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 100 ml works out at $1.06/ml against $1.93/ml for the 45 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 45 ml in 3 days of tracking is $86.99 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$86.99

45 ml · 1 provider

Average price
$1.58/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.06/ml

at 100 ml

Biggest discount
−10%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 45 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$86.99
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$86.99
Average now:
$86.99
Trend:
flat

Clinique Aromatics Elixir .: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Clinique Aromatics Elixir .?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $86.99 for the 45 ml bottle at Fragrance Outlet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Clinique Aromatics Elixir . cost?
Clinique Aromatics Elixir . starts at $86.99 for a 45 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Clinique Aromatics Elixir .?
The best value we track is $1.06/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Clinique Aromatics Elixir . cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Clinique

Other Clinique fragrances we price across providers.

  • Clinique

    4 providers

    Happy

    EDC · Men

    Bottle size for Clinique Happy

    $26.59$0.53/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $29.95$0.30/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Clinique

    2 providers

    Happy Heart Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Clinique Happy Heart Perfume

    $20.95$0.42/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $27.95$0.28/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Clinique

    2 providers

    Happy Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Clinique Happy Perfume

    $18.95$0.63/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $70.95$1.42/ml

    $29.95$0.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Clinique

    1 provider

    Aromatics In White

    EDP · Women

    Bottle size for Clinique Aromatics In White

    $57.00$1.14/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Coach

    2 providers

    Love

    EDP

    Bottle size for Coach Love

    $74.95$1.50/ml

    $94.95$1.06/ml

    best of 2 providers at 90 ml

  • Carolina Herrera

    2 providers

    Very Good Girl

    EDP

    Bottle size for Carolina Herrera Very Good Girl

    $4.99$4.99/ml

    $19.99$4.00/ml

    $29.99$3.00/ml

    $102.99$3.43/ml

    $148.99$2.98/ml

    $84.99$1.06/ml

    best of 2 providers at 80 ml

  • Carolina Herrera

    2 providers

    Good Girl

    EDP · Women

    Bottle size for Carolina Herrera Good Girl

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $22.99$2.30/ml

    $132.99$2.66/ml

    $84.99$1.06/ml

    $188.99$1.26/ml

  • Givenchy

    2 providers

    Very Irresistible

    EDP · Women

    Bottle size for Givenchy Very Irresistible

    $83.99$1.68/ml

    $118.99$1.59/ml

    $84.69$1.06/ml