Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Black Bold →

Black Bold Cologne - 3.4 oz.

Black Bold Cologne - 3.4 oz.

$74.99$90.00

−17%

You save $15.01$0.75/ml

Size
100 ml($0.75/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Kenneth Cole leans on leaf and herb materials rather than straightforward fruit to open Black Bold, a slightly unconventional choice for a mainstream men's cologne. Mandarin leaf, ginger and watermint open with a green, slightly spiced freshness that avoids the usual citrus-fruit formula. Nutmeg, incense, basil and cedarleaf build the core, warm and herbal, adding noticeable complexity as the composition develops further. Suede, woody notes, amber and musk wrap things up rich and grounded, giving Black Bold Cologne a confident, warm conclusion. Aromatic woody is the fitting classification, versatile enough for daytime office wear while holding up comfortably into evening. It suits professional settings, casual outings and dinners about equally well. Fall and winter favor the suede and amber close most, though the green top keeps it wearable into spring. That incense note in the core is an odd inclusion for a mainstream men's release, giving Black Bold a smokier edge than its name alone suggests.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet