Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Booster →

Booster Cologne - 4.2 oz.

Booster Cologne - 4.2 oz.

$69.99$74.00

−5%

You save $4.01$0.56/ml

Size
125 ml($0.56/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
27 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Clarity of purpose runs through Lacoste Booster Cologne from the very first spray, grapefruit standing alone at the top, sharp and unsweetened, the kind of citrus that actually wakes you up rather than merely smelling pleasant. Mint takes the core on its own, cool and bracing, extending the freshness rather than complicating it. Vetiver and white musk finish underneath, dry and clean, giving the composition just enough grounding to last past the opening rush. Grapefruit and mint alone would evaporate within the hour. Longevity is modest and clearly meant to be. Booster Cologne is a citrus aromatic Eau de Toilette for bright mornings and warm weather, nothing complicated about it. Reach for Booster Cologne again and again without ever tiring of it.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet