Daily Fragrance Scout
Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume bottle

Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume is $34.95 for 75 ml at FragranceShop ($0.47/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.

The 75 ml ranges from $34.95 at FragranceShop to $57.95 at Perfumania, a $23.00 spread, 40% of the higher price, across 2 sellers.

The lowest we have recorded for the 75 ml in 55 days of tracking is $34.95 on Sep 21; which is where it sits now.

Lowest price
$34.95

75 ml · 2 providers

Average price
$46.45

across 0 providers at 45 ml

Best value
$0.47/ml

at 75 ml

Biggest discount
−53%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 75 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$57.95$34.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$34.95
Average now:
$46.45
Trend:
−$11.50 since Aug 7, 2026

Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $34.95 for the 75 ml bottle at FragranceShop (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $34.95 a good price for Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume cost?
Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume starts at $34.95 for a 75 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume?
The best value we track is $0.47/ml per millilitre at the 75 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume?
The lowest price we have recorded for the 75 ml size is $34.95, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Dolce & Gabbana Dolce Shine Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Dolce & Gabbana

Other Dolce & Gabbana fragrances we price across providers.

  • Dolce & Gabbana

    4 providers

    The One

    EDT · Men

    Bottle size for Dolce & Gabbana The One

    $34.95$1.17/ml

    $49.69$0.99/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $39.95$0.40/ml

    best of 4 providers at 100 ml

    $53.95$0.36/ml

    best of 4 providers at 150 ml

  • Dolce & Gabbana

    3 providers

    Light Blue

    EDP

    Bottle size for Dolce & Gabbana Light Blue

    $132.95$1.33/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $215.45$1.08/ml

  • Dolce & Gabbana

    3 providers

    Q Perfume

    EDP

    Bottle size for Dolce & Gabbana Q Perfume

    $40.95$0.82/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $41.95$0.42/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Dolce & Gabbana

    3 providers

    Intenso

    EDP · Men

    Bottle size for Dolce & Gabbana Intenso

    $36.95$0.49/ml

    best of 3 providers at 75 ml

    $34.95$0.28/ml

    best of 3 providers at 125 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mont Blanc

    4 providers

    Explorer

    EDP · Men

    Bottle size for Mont Blanc Explorer

    $3.99$3.99/ml

    $8.95$1.79/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $16.99$1.70/ml

    $35.95$0.60/ml

    best of 3 providers at 60 ml

    $46.95$0.47/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $122.95$0.61/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Versace

    2 providers

    Eros Pour Femme Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Versace Eros Pour Femme Perfume

    $86.95$1.74/ml

    $46.95$0.47/ml

    best of 2 providers at 100 ml