Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Eclat D'arpege →

Eclat D'Arpege Perfume - 3.4 oz.

Eclat D'Arpege Perfume - 3.4 oz.

$69.99$124.00

−44%

You save $54.01$0.70/ml

Size
100 ml($0.70/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Lanvin opens Eclat D'Arpege on lilac rather than the citrus formula most fresh florals default to at the top, setting a distinctly green, floral tone from the start. Green lilac and petitgrain introduce the composition together, crisp and slightly bitter, establishing that green theme immediately. Green tea, peach blossom, red peony, wisteria and Chinese osmanthus crowd the middle into an unusually full floral bouquet, soft and slightly fruity, deepening that green opening considerably. Musk, cedar and amber round things out warm and smooth, giving Eclat D'Arpege Eau de Parfum a comforting, grounded conclusion. Green floral is the fitting classification, light enough for daytime wear yet substantial enough to carry into evening without feeling out of place. It suits office settings, casual outings and dinners about equally well. Spring and summer favor the green, floral top most, though the amber close keeps it wearable into cooler weather too. Five materials in the middle stage alone gives this considerably more floral density than its crisp, green opening suggests.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet