Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Fancy Blue Lady →

Fancy Blue Lady Perfume - 2.8 oz.

Fancy Blue Lady Perfume - 2.8 oz.

$79.99

Size
80 ml($1.00/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
27 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Four separate floral materials crowd this opening, an ambitious start for a fragrance built around such delicate branding. Violet leaf, tuberose, ylang-ylang and African orange flower open with an intensely floral brightness that avoids feeling thin or single-note. Plum, peach, narcissus and jasmine carry the center, fruity and floral at once, deepening that opening without losing its floral core. Vetiver, sandalwood, amber, musk and vanilla wrap things up warm and smooth, giving Fancy Blue Lady Eau de Parfum serious staying power once fully developed. Floral fruity is the fitting classification, versatile enough for daytime wear yet substantial enough for evening plans too. It suits dates, dinners and casual outings about equally well. Fall and winter favor the amber and vanilla close most, though the floral top keeps it wearable into spring. Four floral materials at the top alone gives this considerably more density than its delicate name would suggest.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet