Daily Fragrance Scout

Compare all prices for 1981 Los Angeles →

Guess 1981 Los Angeles Cologne - 3.4  oz.

Guess 1981 Los Angeles Cologne - 3.4 oz.

$35.99$45.00

−20%

You save $9.01$0.36/ml

Size
100 ml($0.36/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

There is no gradual warm up in Guess 1981 Los Angeles Cologne, the heat is there from the first spray, plum, black pepper and bergamot striking a warm, spiced top. Mint, ginger, and geranium shape a cool, aromatic core with real lift and freshness. Tobacco, amber, sandalwood, and vetiver hold the drydown in deep, smoky warmth that lingers well past midnight. That tobacco and smoky amber drydown gives this edition real nighttime character, distinctly different from the brighter Perfume version. The mint and ginger pairing through the core keeps things feeling alert rather than heavy, even as the composition darkens toward the drydown. Dark, smoky and quietly commanding after nightfall. Guess 1981 Los Angeles Cologne is a woody spicy Eau de Toilette for autumn and winter wear, nothing complicated about it.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet