Brave Cologne
100 ml · EDT
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
Compare all prices for In Full Bloom →

$74.99$78.00
You save $3.01$1.50/ml
Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.
In Full Bloom from Kate Spade NY is a stellar fragrance that is said to have been inspired greatly by the innate qualities of a rose, such as its youthful energy and ethereal beauty. Of course, that revelation make it clear to one that this is primarily a floral fragrance. The natural essence of the Rose Centifolia masterfully captured and manifested within this fragrance. Categorized as an Eau De Parfum, the fragrance enjoys longevity and perfect sillage. The perfume opens with a burst of Lush Greens, Green Tea, and Italian Lemon. As it travels to the middles, we begin to notice the dominant floral notes that come from a mix of Lotus Flower, Peony, Rose Petals, and of course, the Rose Centifolia. The dry down brings out hints of Cedarwood, Peach Skin, and Blonde Woods.
Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.
100 ml · EDT
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$29.99$80.00$0.30/ml
at Fragrance Outlet
55 ml · EDT
$10.95$32.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
200 ml · EDT
$30.99$78.00$0.15/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$24.99$85.00$0.25/ml
at Fragrance Outlet
200 ml · EDT
$42.99$95.00$0.21/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$39.99$99.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$34.95$72.00$0.35/ml
at Fragrance Outlet