Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Jean Lowe Maitre →

Jean Lowe Maitre Cologne - 3.4 oz.

Jean Lowe Maitre Cologne - 3.4 oz.

$21.99$49.00

−55%

You save $27.01$0.22/ml

Size
100 ml($0.22/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Jasmine and narcissus open Jean Lowe Maitre Cologne from Maison Alhambra soft and richly floral, though the fragrance turns considerably darker from there. Rose and cyclamen deepen the core into something classically floral with a slightly green edge from the cyclamen. Agar wood, patchouli and incense close the drydown dark, resinous and smoky. That shift from a soft floral top to an incense heavy drydown is the whole story here, the fragrance growing more serious with every stage. Jean Lowe Maitre Cologne is a floral woody Eau de Parfum, suited to evening wear and special occasions. Maison Alhambra built a clear transformation into this one.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet