Daily Fragrance Scout
Lights Down Low Perfume - 3.4 oz.

Lights Down Low Perfume - 3.4 oz.

$134.99$140.00

−4%

You save $5.01$1.35/ml

Size
100 ml($1.35/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
7 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Find your rhythm with Bob Marley Lights Down Low perfume, a soulful fragrance that captures the essence of sunset serenity and effortless grace. Inspired by the legendary spirit of Bob Marley, this enchanting fragrance is for the woman who moves through life with authenticity, warmth, and an unshakeable sense of self-grounded yet free, peaceful yet powerful. The fragrance opens with a breezy coastal blend of sea salt, bright mandarin, and refreshing pomelo. This crisp, sun-kissed introduction evokes the tranquil moment when daylight softens into dusk, carrying the salty kiss of ocean air and citrus-sweet optimism. It's an invigorating opening that instantly transports you to a place of calm and clarity. At its heart, Lights Down Low Eau de Parfum reveals an intriguing fusion of rose hip, geranium, and clove leaf. This sophisticated floral-spice core balances feminine elegance with unexpected depth, blending the subtle fruitiness of rose hip with geranium's rosy freshness and the warm, aromatic edge of clove. It's a middle that tells a story-complex, soulful, and beautifully layered. The fragrance settles into a grounding base of sandalwood, vetiver, and amber, creating a warm, earthy foundation that resonates with natural beauty and timeless allure. The creamy richness of sandalwood harmonizes with vetiver's smoky-green character, while amber adds a golden glow that wraps you in comforting sensuality.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Rouge Royal Perfume

    30 ml · EDP

    $24.99$60.00$0.83/ml

    at Fragrance Outlet

  • Armaf Odyssey Mandarin Sky Limited Edition

    100 ml

    $29.99$70.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet