Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Luxe Pour Homme →

Luxe Pour Homme Cologne - 3.4 oz.

Luxe Pour Homme Cologne - 3.4 oz.

$110.00

Size
100 ml($1.10/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
34 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

With no famous name to hide behind, this unbranded cologne built around only four materials has to earn its title on structure alone, and Luxe Pour Homme mostly does. Grapefruit and wormwood open with a bitter, herbal sharpness that reads more sophisticated than a typical citrus-forward opener. Cardamom and tuberose carry the center, spiced and floral at once, an unusual pairing that keeps the composition from settling into anything predictable. Cedarwood and vetiver wrap things up dry and grounded, giving Luxe Pour Homme Cologne a quiet, confident conclusion. Aromatic woody is the fitting classification, versatile enough for office wear during the day while holding up into evening without much adjustment. It suits professional settings, casual outings and dinners about equally well. Fall and winter favor the vetiver and cedarwood close most, though the grapefruit top keeps it wearable into spring. That tuberose in the center is the detail that separates this from a standard bitter-herbal fougère, adding a floral note most budget colognes skip entirely.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet