Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Perfect Absolute →

Perfect Absolute Perfume - 3.3 oz.

Perfect Absolute Perfume - 3.3 oz.

$164.99$170.00

−3%

You save $5.01$1.65/ml

Size
100 ml($1.65/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Marc Jacobs Perfect Absolute is a rich, indulgent fragrance that wraps you in warmth and sweetness from the very first spray. The opening combines fig and caramel in an unexpected way, creating a gourmand introduction that feels both fruity and comforting. The fig brings a green, milky quality that keeps the caramel from becoming overly sugary, while the caramel itself adds a delicious, almost edible warmth. As the fragrance develops, jasmine emerges at the heart, lending a classic floral elegance and a touch of sensuality that balances the sweeter elements. The jasmine acts as a bridge between the playful opening and the grounding base of amber, which provides a soft, resinous warmth that lingers on the skin. This amber foundation has a powdery, vanilla-like quality that makes the entire composition feel cozy and enveloping. Perfect Absolute perfume is clearly designed for cooler weather and intimate settings, where its sweet, embracing character can truly shine. It's a fragrance for someone who loves gourmand scents but wants something with more sophistication than a straightforward dessert fragrance, and the jasmine and amber ensure it maintains an elegant balance despite its obvious sweetness.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet