Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Petrichor →

Petrichor - 4 oz.

Petrichor - 4 oz.

$33.15$38.15

−13%

You save $5.00$0.28/ml

Size
118 ml($0.28/ml)
Packaging
New in box
For
Unisex
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

One of perfumery's hardest smells to bottle gets chased down directly in Demeter Petrichor. Fresh rain and ozone set out a crisp, charged top note that captures the exact scent of rain hitting dry earth in Petrichor, Demeter's most precise atmospheric effort yet, and one of the brand's most convincing. Earth and wet stone weave a mineral, grounded core. Moss and soft woods draw the drydown into damp, earthy depth, holding onto that same outdoor quality long after the initial freshness has faded. It feels like an actual moment rather than simply a scent, immersive and wholly transporting. Warm, enveloping and quietly nostalgic. Three notes, and every one of them earns its place quietly. Petrichor cologne suits outdoorsy daily wear best, exactly what a green Cologne should do. Few fragrances balance ease and character the way Petrichor does.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet