Daily Fragrance Scout

Demeter fragrance prices

As of Sep 30, 2026: Demeter full bottles start at $16.95, with a median $0.21/ml across 184 bottle sizes we price, compared across 6 retailers. 211 fragrances, 289 live offers in total. The deepest markdown against list price is 39%.

Best value per ml right now: Demeter Green Tea at $0.26/ml for the 118 ml. Most widely stocked: Demeter Sunshine, carried by 3 providers.

Figures as of Sep 30, 2026 · sold-out listings excluded

How much does Demeter perfume cost?
Demeter full bottles start at $16.95 across the 6 retailers we track (as of Sep 30, 2026). The median price is $0.21/ml over 184 bottle sizes, 0.3× the catalog-wide median of $0.64/ml: one of the cheaper houses we price. Prices are the retailers' live listings, not list price.
Where is Demeter cheapest?
FragranceNet holds the lowest live price on 100 of the 184 Demeter bottles we track (54%) (as of Sep 30, 2026). The other 46% are split across the other stores, so the cheapest seller changes bottle by bottle; each fragrance page shows every store's current price for each size.
What is the best value Demeter bottle right now?
Demeter Green Tea at $0.26/ml for the 118 ml (as of Sep 30, 2026), the lowest price per millilitre of any Demeter full bottle with a live offer. Value here is arithmetic on the asking price and the size, nothing else.

Demeter compared

Ranked by how many providers carry each one, the prices with the most to compare against.

  • Demeter

    3 providers

    Sunshine

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Sunshine

    $23.09$0.20/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    3 providers

    Linen

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Linen

    $24.49$0.21/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    3 providers

    Orange Blossom

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Orange Blossom

    $26.59$0.23/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    2 providers

    Christmas Tree

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Christmas Tree

    $24.12$0.20/ml

    best of 2 providers at 118 ml

  • Demeter

    2 providers

    Brownie

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Brownie

    $24.95$0.21/ml

    best of 2 providers at 118 ml

  • Demeter

    2 providers

    Gardenia

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Gardenia

    $23.09$0.20/ml

    best of 2 providers at 118 ml

  • Demeter

    2 providers

    Oud

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Oud

    $24.49$0.21/ml

    best of 2 providers at 118 ml

  • Demeter

    2 providers

    Bubble Gum

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Bubble Gum

    $24.95$0.21/ml

    best of 2 providers at 118 ml

Every Demeter fragrance we price

Every Demeter fragrance we price

A8

B15

C30

D11

E4

F13

G16

H7

I2

J2

L14

M7

N6

O8

P26

R6

S17

T9

V3

W6

Y1

Live Demeter offers