
Demeter Tea Olive
Lowest live price · 120 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Demeter Tea Olive is $25.99 for 120 ml at Maple Prime ($0.22/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.
120 ml · 1 provider
across 1 provider at 120 ml
at 120 ml
full bottle, off list price
Prices by size and provider
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
120 mlbest $0.22/ml
| Size | Maple Prime | Average |
|---|---|---|
| 120 mlbest $0.22/ml | $25.99besttracked lowread Oct 1, 2026, 00:03 UTC | $25.99across 1 provider |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 13, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Price dynamics: 120 ml
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.
- Lowest:
- $25.99
- Average now:
- $25.99
- Trend:
- flat
Demeter Tea Olive: questions and answers
- Where is the cheapest place to buy Demeter Tea Olive?
- The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $25.99 for the 120 ml bottle at Maple Prime (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
- Is $25.99 a good price for Demeter Tea Olive?
- The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Maple Prime is asking more or less than it usually does for this bottle.
- How much does Demeter Tea Olive cost?
- Demeter Tea Olive starts at $25.99 for a 120 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
- What is the price per millilitre of Demeter Tea Olive?
- The best value we track is $0.22/ml per millilitre at the 120 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
- What is the lowest recorded price for Demeter Tea Olive?
- The lowest price we have recorded for the 120 ml size is $25.99, tracking since Aug 13, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
- Why is Demeter Tea Olive cheaper here than in stores?
- The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.
More from Demeter
Other Demeter fragrances we price across providers.
Compares at a similar price
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.
Calvin Klein
3 providers
Eternity Aqua
EDT · Men
$82.99$1.66/ml
$82.95$0.83/ml
$41.99$0.21/ml
best of 3 providers at 200 ml
Calvin Klein
2 providers
Obsession
EDP · Women
$12.59$0.84/ml
$60.99$2.03/ml
$20.99$0.47/ml
$82.99$1.66/ml
$24.49$0.24/ml
best of 2 providers at 100 ml
Christian Audigier
2 providers
Ed Hardy
EDP · Women
$19.59$0.39/ml
best of 2 providers at 50 ml
$19.59$0.20/ml
best of 2 providers at 100 ml
$59.99$0.30/ml







