Daily Fragrance Scout
Demeter Old Book bottle

Demeter Old Book

Eau de Cologne

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Demeter Old Book is $34.50 for 118 ml at eCosmetics ($0.29/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$34.50

118 ml · 1 provider

Average price
$34.50

across 1 provider at 118 ml

Best value
$0.29/ml

at 118 ml

Biggest discount
−20%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 2, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 118 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$34.50
Aug 13, 202647 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$34.50
Average now:
$34.50
Trend:
flat

Demeter Old Book: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Demeter Old Book?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $34.50 for the 118 ml bottle at eCosmetics (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $34.50 a good price for Demeter Old Book?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether eCosmetics is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Demeter Old Book cost?
Demeter Old Book starts at $34.50 for a 118 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Demeter Old Book?
The best value we track is $0.29/ml per millilitre at the 118 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Demeter Old Book?
The lowest price we have recorded for the 118 ml size is $34.50, tracking since Aug 13, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Demeter Old Book cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Demeter

Other Demeter fragrances we price across providers.

  • Demeter

    3 providers

    Oud

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Oud

    $24.49$0.21/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    3 providers

    Sunshine

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Sunshine

    $23.09$0.20/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    3 providers

    Linen

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Linen

    $24.49$0.21/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    2 providers

    Christmas Tree

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Christmas Tree

    $24.12$0.20/ml

    best of 2 providers at 118 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Azzaro

    3 providers

    Chrome

    EDT · Men

    Bottle size for Azzaro Chrome

    $24.49$0.82/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $31.49$0.63/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $41.99$0.42/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $58.79$0.29/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Kenneth Cole

    3 providers

    Mankind Ultimate

    EDT · Men

    Bottle size for Kenneth Cole Mankind Ultimate

    $29.39$0.29/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $74.99$0.37/ml

  • Calvin Klein

    2 providers

    Ck One Essence

    Parfum · Unisex

    Bottle size for Calvin Klein Ck One Essence

    $28.69$0.64/ml

    $40.59$0.41/ml

    $58.79$0.29/ml