Daily Fragrance Scout
Demeter Clove bottle

Demeter Clove

Eau de Cologne

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Demeter Clove is $26.99 for 118 ml at Fragrance Outlet ($0.23/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$26.99

118 ml · 1 provider

Average price
$26.99

across 1 provider at 118 ml

Best value
$0.23/ml

at 118 ml

Biggest discount
−33%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 118 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$26.99
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$26.99
Average now:
$26.99
Trend:
flat

Demeter Clove: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Demeter Clove?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $26.99 for the 118 ml bottle at Fragrance Outlet (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Demeter Clove cost?
Demeter Clove starts at $26.99 for a 118 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Demeter Clove?
The best value we track is $0.23/ml per millilitre at the 118 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Demeter Clove cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Demeter

Other Demeter fragrances we price across providers.

  • Demeter

    3 providers

    Oud

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Oud

    $24.49$0.21/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    3 providers

    Sunshine

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Sunshine

    $23.09$0.20/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    3 providers

    Linen

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Linen

    $24.49$0.21/ml

    best of 3 providers at 118 ml

  • Demeter

    2 providers

    Christmas Tree

    EDC · Unisex

    Bottle size for Demeter Christmas Tree

    $24.12$0.20/ml

    best of 2 providers at 118 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Perry Ellis

    3 providers

    Reserve

    EDT · Men

    Bottle size for Perry Ellis Reserve

    $21.95$0.22/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $59.99$0.30/ml

  • Calvin Klein

    2 providers

    Obsession

    EDP · Women

    Bottle size for Calvin Klein Obsession

    $12.59$0.84/ml

    $60.99$2.03/ml

    $20.99$0.47/ml

    $82.99$1.66/ml

    $24.49$0.24/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Royall

    1 provider

    Yacht

    EDT · Men

    Bottle size for Royall Yacht

    $55.99$0.24/ml

  • Dana

    1 provider

    Canoe

    EDT · Men

    Bottle size for Dana Canoe

    $56.69$0.24/ml