Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Clove →

Clove - 4 oz.

Clove - 4 oz.

$26.99$40.00

−33%

You save $13.01$0.23/ml

Size
118 ml($0.23/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

A single material does most of the talking here, distilled clove in its purest form. Clove bud, nutmeg and cinnamon leaf open Demeter Clove hot and dry, a full baking spice accord with no sweetness softening it. A clove flower oil and that eugenol accord carry the centre, doubling down on the single idea rather than developing away from it. Woody notes, soft musk and amber close it warm and rounded. Naming the molecule rather than dressing it up is entirely in keeping with the house, and it produces something that smells like the spice itself rather than a fragrance about it. Warm spice, honestly and beautifully rendered. Turn to Clove, a spicy woody Cologne, for evening occasions with real character. Clove rewards the people who ask what you're wearing.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet