Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Pink Grapefruit →

Pink Grapefruit - 4.0 oz.

Pink Grapefruit - 4.0 oz.

$27.99$34.00

−18%

You save $6.01$0.24/ml

Size
118 ml($0.24/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Nothing gets added along the way in Demeter Pink Grapefruit, one material followed from start to finish, the fruit arriving exactly as the name states, fresh, juicy and tart, with the bitter pith character that makes grapefruit unmistakable. Through the middle the note simply continues, softening a little and losing its initial sharpness without any other material arriving to replace it. The dry down is a faint trace of the same fruit, close to the skin and fading rather than transforming. It is bright, immediate and beautifully fleeting, made to be reached for whenever the day needs a lift. Tart, sparkling and gloriously simple from beginning to end. Pink Grapefruit is a citrus Cologne, best suited to summer afternoons and easy weekdays. Comfortable, dependable and unmistakably Demeter, Pink Grapefruit wears exactly as promised.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet