Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Power Of Seduction →

Power Of Seduction Cologne - 6.8 oz.

Power Of Seduction Cologne - 6.8 oz.

$39.99

Size
200 ml($0.20/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
36 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Confidence has a scent, and Antonio Banderas bottles it as Power Of Seduction Cologne. Apple and bergamot carry a crisp, juicy top note. Lavender, artemisia, and clary sage make up a dry, herbal heart. Woody notes, moss, tonka bean, amber, and patchouli close the foundation in deep, resinous warmth that lasts remarkably long into the night. That artemisia and clary sage pairing through the heart keeps things feeling genuinely herbal rather than sweet, setting up a foundation that leans into resin and moss rather than any conventional gourmand warmth. Quiet intensity, not any obvious or showy gesture, was plainly the whole point. Woody aromatic through and through, Power Of Seduction Cologne is an Eau de Toilette that suits boardroom meetings and quiet confidence. Few fragrances balance ease and character the way Power Of Seduction Cologne does.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet