Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Reserve Sapphire Absolut →

Reserve Sapphire Absolut Cologne - 3.4 oz.

Reserve Sapphire Absolut Cologne - 3.4 oz.

$164.99

Size
100 ml($1.65/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Sapphire suggests something cool and clear, and Reserve Sapphire Absolut Cologne from Dylan Jeffries opens accordingly, lemon, lavandin and bergamot striking a sharp, herbal citrus top. Rhubarb, pineapple and Egyptian geranium deepen the core into something tart, juicy and floral at once. Ambergris, deep patchouli and marine accord close the drydown earthy, salty and richly resinous. A marine accord waiting until the very base, after such a fruity heart, is an unusual placement, freshness arriving last rather than first. Reserve Sapphire Absolut Cologne is a citrus fruity Eau de Parfum, suited to versatile day to evening wear. Dylan Jeffries saved this Reserve entry's coolest note for the finish.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet