Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Temptation →

Temptation Perfume - 3.3 oz.

Temptation Perfume - 3.3 oz.

$110.00

Tracked low
Size
100 ml($1.10/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Dylan Jeffries reaches for an oddly food-adjacent material through the core of Temptation, a playful touch inside an otherwise fairly conventional fruity floral. Lychee, blackcurrant and redcurrant open with a juicy, tart brightness that sets an energetic tone from the first spray. Rose, jasmine and a pop corn accord carry the core, floral and unexpectedly buttery, adding a quirky twist to what began as a straightforward fruity opener. Vanilla, vetiver and musks close things out warm and smooth, giving Temptation Eau de Parfum a comforting, grounded conclusion. Fruity floral is the fitting classification, versatile enough for daytime wear yet substantial enough for casual evening plans too. It suits dates, dinners and casual outings about equally well. Spring and fall favor the fruity top most, though the vetiver close keeps it wearable into cooler weather too. That pop corn note in the core is an unusual choice that gives Temptation more personality than a standard tart fruity floral.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 5 days we have tracked it.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet