Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Torch →

Torch Cologne - 3.4 oz.

Torch Cologne - 3.4 oz.

$110.00

Size
100 ml($1.10/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Ignite your presence with Dylan Jeffries Torch, a powerfully refined cologne that blazes with intensity and unwavering confidence. This magnetic fragrance is crafted for the man who leads with conviction-fearless, focused, and fueled by an inner fire that can't be extinguished. The fragrance explodes to life with a striking fusion of juniper bay, crisp apple, and invigorating ozonic notes. This fresh-aromatic opening crackles with electric energy, delivering an airy brightness that's both clean and compelling. Like the first spark that sets everything ablaze, this introduction captures attention instantly, setting the tone for the remarkable journey ahead. At its core, Torch cologne intensifies with a bold herbal trio of intense sage, geranium, and lavender. This aromatic heart pulses with masculine sophistication, blending earthy sage with the subtle spice of geranium and the timeless elegance of lavender. The result is a complex, smoldering middle that radiates strength and refinement in equal measure-commanding without overpowering. The fragrance anchors itself in a rich, grounding base of tonka bean, patchouli, and moss. This earthy-sweet foundation wraps you in lasting warmth and depth, combining the creamy sweetness of tonka with the raw, sensual character of patchouli and moss. It's a finish that smolders on the skin, leaving an unforgettable impression that lingers like embers long into the night.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet