Milton-Lloyd President
55 ml · EDT
$10.95$32.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
Compare all prices for Touch →

$69.99$73.00
You save $3.01$0.70/ml
Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.
Get this deal at Fragrance Outlet ↗Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.
Burberry builds Touch around herbal, slightly bitter materials rather than the citrus-sweet formula most fresh masculine colognes default to. Violet leaf, artemisia and mandarin orange open with a green, slightly bitter freshness that departs from typical citrus-forward openers. White pepper, cedar and nutmeg carry the center, spiced and woody, adding structure without softening that herbal opening much. Tonka bean, vetiver and white musk round things out warm and smooth, giving Touch Eau de Toilette a comforting, grounded conclusion. Aromatic fougère is the fitting classification, versatile enough for office wear during the day while holding up into evening without much adjustment. It suits professional settings, casual outings and dinners about equally well. Fall and winter favor the vetiver and tonka close most, though the citrus top keeps it wearable into spring. That artemisia note at the top gives Touch a slightly bitter, herbal edge most designer fougères smooth over entirely.
Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.
55 ml · EDT
$10.95$32.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$29.99$80.00$0.30/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$39.99$82.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
200 ml · EDT
$42.99$95.00$0.21/ml
at Fragrance Outlet
100 ml
$11.99$35.00$0.12/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$24.99$85.00$0.25/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$39.99$99.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$24.99$65.00$0.25/ml
at Fragrance Outlet