Daily Fragrance Scout
Burberry Touch bottle

Burberry Touch

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Burberry Touch is $65.99 for 30 ml at Fragrance Outlet ($2.20/ml, read 2 hours ago), compared across 2 retailers.

The 50 ml ranges from $68.95 at Perfumania to $89.99 at Fragrance Outlet, a $21.04 spread, 23% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.70/ml against $2.20/ml for the 30 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 55 days of tracking is $68.95 on Aug 7; which is where it sits now.

Lowest price
$65.99

30 ml · 2 providers

Average price
$1.51/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.70/ml

at 100 ml

Biggest discount
−26%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$79.47$68.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$68.95
Average now:
$79.47
Trend:
+$10.52 since Aug 7, 2026

Burberry Touch: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Burberry Touch?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $65.99 for the 30 ml bottle at Fragrance Outlet (read 2 hours ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Burberry Touch cost?
Burberry Touch starts at $65.99 for a 30 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Burberry Touch?
The best value we track is $0.70/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Burberry Touch?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $68.95, tracking since Aug 7, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Burberry Touch cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Burberry

Other Burberry fragrances we price across providers.

  • Burberry

    3 providers

    Brit

    EDT · Men

    Bottle size for Burberry Brit

    $9.79$1.22/ml

    $23.85$0.80/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $68.95$1.38/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $74.99$0.75/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Burberry

    3 providers

    Weekend

    EDT · Men

    Bottle size for Burberry Weekend

    $65.99$2.20/ml

    $24.49$0.54/ml

    $31.99$0.64/ml

    $80.95$0.81/ml

  • Burberry

    3 providers

    London

    EDT · Men

    Bottle size for Burberry London

    $65.99$2.20/ml

    $32.89$0.73/ml

    $32.99$0.66/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $40.59$0.41/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Burberry

    3 providers

    Her

    Parfum · Women

    Bottle size for Burberry Her

    $114.09$2.54/ml

    $93.99$1.88/ml

    $135.99$1.36/ml

    best of 3 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Montale

    3 providers

    Arabians Tonka

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Arabians Tonka

    $5.99$5.99/ml

    $6.99$3.50/ml

    $25.99$5.20/ml

    $33.99$3.40/ml

    $69.98$0.70/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Moschino

    2 providers

    Toy Boy

    EDP · Men

    Bottle size for Moschino Toy Boy

    $39.95$1.33/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $55.95$1.12/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $69.95$0.70/ml

  • Givenchy

    2 providers

    Ange Ou Demon

    EDP · Women

    Bottle size for Givenchy Ange Ou Demon

    $98.99$1.98/ml

    $69.99$0.70/ml

    best of 2 providers at 100 ml